2014. március 29., szombat

Hájas leveles tészta

Imádom, imádom, imádom. Őrületes nagy kedvencem a finom, házi hájas leveles tészta. Azért is nagy kedvencem, mert az alaptészta elkészítése után, ízlés szerint tölthető, jó féle házi lekvárok bármelyikével, lényeg hogy jó sűrű lekvár legyen, gesztenye krémmel, finom forrázott mák, vagy dió töltelékkel (mi a bejgli tölteléket készítünk hozzá), egyszóval bármivel amit szeretünk. 

Így az újra kezdés kellős közepén pont, jó, hogy kéznél volt az a néhány fotó, melyeket még tavaly nyáron készítettem Anyukám mesés alkotásairól, mert hát ennek a finomságnak Ő a nagymestere.



1 kg finom liszt,
40 dkg tisztított, darált háj,
4 evő kanál tejföl,
2 egész tojás,
1,5 dl fehér bor (helyette esetleg 2 evő kanál ecet),
1 csapott kávéskanál só, ugyanannyi cukor,
szódavíz.





A tészta hozzávalóit, a háj kivételével egy nagy tálba szórjuk és egy könnyen gyúrható tésztát készítünk, melyet kb fél órára félre teszünk pihenni.

Ez idő alatt a hájról eltávolítjuk a hártyákat, majd ledaráljuk.

A fél óra elteltével kinyújtjuk a tésztát, egy rétegben belekenjük a hájat, háromrét behajtjuk oldalról és „szemből” is. Fél órát leborítva pihentetjük a deszkán, majd újra hajtogatjuk s ezt háromszor ismételjük.

A tészta készen áll a további felhasználásra.










2014. március 28., péntek

Kifli nálunk, avagy a blognyitó poszt

Kedves, kedves, kedves Olvasóm! 

Eljött a nagy nap mikor végleg új helyre költözött a Nagymamám konyhája.

Először is szeretném megköszönni az eddig kapott sok sok szeretetet és kedves visszajelzést, melyek mindig nagy örömet szereznek és új lendületet adnak. 

Több mint 4 évet töltöttünk el a régi helyen Én és a Nagyikonyha, melyet nem szándékozom megszüntetni, de frissülni többé nem fog, ahogy már jó ideje nem is tette. Ennek több oka is volt, de ezek már vesszenek a feledés homályába.  

Bízom benne, hogy a költözés nem veszi el senkinek sem a kedvét a Nagymama konyhájától, mely a mai nappal egy sokkal szebb, jobb és reményeim szerint követhetőbb formát öltött. Sok még a tennivaló itt az új helyen, igyekeztem a receptek java részét áthozni, mindent a helyére tenni, de ha bárhol bárki bármit felfedez, kérem tiszteljen meg azzal, hogy az "orromra koppint" és egy hozzászólással ezt tudtomra adja. 

Előre is köszönöm a bizalmat, szeressétek ugyanannyira ezt az oldalt is mint a régit.




24 darabhoz

600 g finom liszt
500 g rétes liszt
2 dl tejszín (nem növényes, hanem tehenes)
5 dl tej
2 evőkanál cukor
1 evőkanál só
60 g élesztő (Én a régifajta sárga papírosra esküszöm)
80 g olvasztott vaj

A kétféle lisztet és a sót egy nagy tálba szitálom és elvegyítem, a közepébe mélyedést csinálok és beleteszem a cukrot. A tejet meglangyosítom és a felét a liszt közepébe öntöm, a cukorral óvatosan elkeverem és belemorzsolom az élesztőt, a körülötte lévő liszttel vékonyan beborítom (nem kötelező, egy tiszta ruhával is le lehet takarni az egész tálat), és félre teszem 10-15 percre.
Ha az élesztő szépen felhólyagosodott a liszt közepén, hozzá öntöm a maradék tejet és a langyos, olvasztott vajat. A tésztát jól összegyúrom, és egészen addig dagasztom, míg a kezemről és a tál oldaláról szépen le nem jön, nem teszek hozzá plusz lisztet…..hanem további 5-7 percig dagasztom, s mivel nincs gépem, marad a kicsi kezem. Ha végeztem a dagasztással, kiemelem a tésztát a tálból, a tálat meghintem liszttel, s mehet vissza a tészta, melynek a tetejét szintén meghintem egy kevés liszttel. Letakarom, és egy órát kelesztem.




Egy óra elteltével lisztezett deszkára borítom, 6 felé vágom és minden adagot határozott mozdulatokkal jól átgyúrok, majd az előzőekhez hasonlóan lisztezem a tálat, letakarom és még fél órára félreteszem pihenni.
Ha letelt a fél óra, egy lapos tepsibe sütőpapírt teszek. A cipókat egymás után a dagasztás sorrendjében (egyéni hóbort) kezdem kinyújtani kb fél centi vékonyra, 4 egyenlő cikkre vágom, kicsit még nyújtok rajta hosszanti irányba és a szélesebbik felétől feltekerem, se nem szorosan, se nem lazán. Kiflit formálok, és már mehet is a sütőpapíros tepsibe. Lekenem tejjel és 30-35 percre félreteszem. A másik 5 cipóval is így járok el, ha letelt az első tepsi kelesztési ideje, begyújtom a sütőt, amivel adok még 15 percet a kifliknek, hogy hízzanak. Ha már forró a sütő, a kifliket jól lepermetezem hideg vízzel és sütőbe teszem kb 15 percre (szerintem ez sütő függő). Nem tudom ki hogy, de Én még a forró sütőbe is permetezek egy kis vizet a jó páratartalom kedvéért.
A kisült kifliket, rácsra teszem, majd ha kihűlt, egy tiszta konyharuhával bélelt tálba, később érdemes tállal együtt zacskóba húzni, hogy ne száradjon ki.

Érdemes kivárni a hosszú kelesztési időt, mert a kiflik nagyon finomak lesznek. Többnyire vasárnap sütjük otthon a kiflit, de szerdán még finom puha, már ha marad belőle. 

2014. március 7., péntek

Duplán sütött almatorta Hófehérkés beütéssel

Kiindulási pont a Mese almás és, ha már mese és alma... akkor Hófehérke. Kriszti és Timi utasításainak megfelelően, az alma „vamiliás" és nincs benne mazsola.

Vagyis, megpucoltunk egy kiló almát, nagyobb kockákra vágtuk és egy zománcos lábosba öntöttük 5 dkg vajjal, 10 dkg gyümölcscukorral és egy teás kanál vanília aromával és mivel utálok dinsztelni, fedőt rá és be a forró sütőbe kb 20 percre, amíg az alma jól át nem puhul. Ha túl sok leve marad egy kicsit fedő nélkül is visszateszem, de már csak az elzárt sütőbe.

A tésztához összegyúrtunk, 40 dkg lisztet, 1/2 csomag sütőport, egy csipet sót, 15 dkg cukrot, 1 egész tojást, 12 dkg zsírt és 1dl tejfölt.

A tésztát megfeleztük az egyik felével kibéleltük a piteformát, rásimogattuk a kihűlt sültalmát és beborítottuk a tészta másik felével. A maradék tésztával a lányok Hófehérkéset játszottak és kidíszítették a torta tetejét.

Íme, a végeredmény:




Rizskoch






24 dkg rizs,
1 l tej,
2 dl víz,
1 csipet só,
15 dkg cukor,
1 nagy citrom reszelt héja,
5 ml vanília aroma,
10 dkg mazsola,
5 db tojás,
5 dkg vaj 



A tepsi kikenéséhez vaj és zsemlemorzsa,

A tejhez hozzáadom a vizet, a cukor felét, a sót, és a rizst, felforralom és lefedve félreteszem, hogy kihűljön. A tisztított mazsolát a rizsre szórom, időnként óvatosan összerázom, hogy ne álljon nagyon egybe.

A tojásokat szétválasztom, a sárgákat kikeverem a vajjal és óvatosan a már kihűlt rizshez keverem.

Mielőtt a tojások fehérjét és a maradék cukrot habbá verem, kivajazom a tepsit, vastagon kiszórom zsemlemorzsával.

A kihűlt rizshez, hozzáadom a vanília aromát és apránként óvatosan a tojáshabot, tepsibe öntöm és nem túl, forró sütőben kb 30-35 percig sütöm.

Narancsos, forralt boros golyó (kb 100db)




50 dkg darált mézes sütemény, ami karácsonyról megmaradt,

25 dkg darált háztartási keksz,
25 dkg margarin,
1,5 dl félédes vörösbor,
1,5 dl víz,
1 csomag Kotányi puncs fűszer keverék,
1 evőkanál gyümölcscukor,
2 narancs reszelt héja és leve,
1 citrom reszelt héja és leve,
2 csapott evőkanál keserű kakaó,
3 teáskanál őrölt fahéj,
½ teáskanál őrölt gyömbér,
½ teáskanál őrölt szegfűszeg,


2 evőkanál rumaroma,

2 teáskanál vanília aroma,



Máz:

40 dkg ét tortabevonó, 

Kandírozott narancshéj,







A vörösbort és a vizet a puncs keverékkel, a cukorral és az egyik narancs reszelt héjával és levével felfőzzük, majd kihűtjük.

A száraz részeket, a darált mézes süteményt, a kekszet, a kakaót és az őrölt fűszereket elvegyítjük, beletesszük a puha margarint, amivel elmorzsoljuk. Utolsó lépésként bele reszeljük a citrom és a második narancs héját, belefacsarjuk a levüket és hozzáadunk minden folyékony alkotórészt. Összegyúrjuk, ha kell pici kekszdarát vagy folyadékot(víz) igényel adhatunk hozzá, hogy jól összeálljon.

Takarjuk le és tegyük hűtőszekrénybe kb. 1 éjszakára.

Másnap a jó hideg masszát teáskanállal dió nagyságúra daraboljuk, és egy kicsit meggömbölygetjük.

A mázhoz a csokoládét vízgőz felett felolvasztjuk egy olyan tálba, melybe mártogatni fogjuk a golyókat. A csokoládé ne legyen nagyon forró, különben a golyók azonnal olvadni kezdenek. Egyesével mártogassuk meg, csepegtessük le egy kicsit és rácsra vagy tálcára téve hagyjuk megszilárdulni (ha rácsot használunk könnyebb lesz száradás után felszedni). Mielőtt teljesen megkötne minden darab tetejére egy-egy pici kandírozott narancshéjat tegyünk és irány a hűtő.

Ha megkötött a csoki, színes mini muffin papírokba pakolászva tálaljuk.

Sokáig eláll, mert nincs ami megsavanyodjon benne.

Sós perec




50 dkg liszt,
25 dkg hideg zsír 
2-2,5 dl tejföl,
30 dkg reszelt sajt,
2 csomag sütőpor,
2 teáskanál só,


1 evőkanál só,

4 evőkanál liszt,

vízzel


A lisztet elkeverjük a sóval és a sütőporral, elmorzsoljuk benne a finomra reszelt sajtot, majd a zsírt. Hozzá adjuk a tejfölt és jól összedolgozzuk. Ceruzavastagságúra hurkákat sodrunk belőle, perec formájúra csavarjuk és egy kikent tepsibe pakoljuk, tojással megkenjük.

A sót, a liszttel elkeverjük és annyi vizet adunk hozzá, hogy palacsinta tészta állagú legyen.

A sütőt jól előmelegítjük, és már sütünk is.

A sütés utolsó előtti pillanatában a pereceket megkenjük vékonyan a sómázzal és épp annyi időre visszadobjuk sülni, hogy a máz egy picit megszilárduljon.

Túrós kifli




Elkészítem a szokásos kelt tésztámat, de csak egy fél adagot, mivel ez a kifli csak frissen sütve finom igazán.

A töltelékhez összedolgozok:


50 dkg áttört túrót,
10 dkg cukor,
1 tojás,
3 dkg margarin,
5 dkg mazsola,
½ citrom reszelt héja és leve,



A tésztát kelesztés után kb 6mm vastagra nyújtom és kb 10x10 cm négyzetekre vágom, amiket még megfelezek, hogy helyes kis háromszögeket kapjak.
Minden háromszögre rakok egy kisebb halmocska túrót, majd szépen betekerem és kifli formára kanyarítom. Előmelegített, nem forró sütőben szép világosra sütöm s még melegen vastagon megszórom porcukorral.




Túrós béles





50 dkg liszt,
25 dkg margarin,
120 dkg cukor,
2 kanál tejföl,
3 tojássárgája,
1 csomag sütőpor, 
só,
kb 1,5 evőkanál búzadara,



1 kg túró,

20 dkg cukor,

3 egész tojás,

10 dkg mazsola,

1 citrom leve és reszelt héja,



A tészta hozzávalóit összegyúrom, majd megfelezem. Egy kb 35x35cm kikent kilisztezett tepsi alját kibélelem vele és megszórom búzadarával, hogy a túrós töltelék ne áztassa majd el.

A töltelékhez a túrót sűrű szűrőn áttöröm (pepecs, de megériJ ) hozzáadom a cukrot, a citrom levét és héját, a margarint, a mazsolát, a tojások sárgáját és végül a fehérjéből vert kemény habot is beleforgatom. Az egészet a tésztára simítom, a másik lappal beborítom és előmelegített, de nem forró sütőben készre sütöm.

Ha kihűlt, szeletelés előtt vastagon megszórom porcukorral.

2014. március 1., szombat

Mogyorókrémes csokis muffin





10 dkg puha margarin vagy vaj,
10 dkg cukor,
1 csomag vaníliás cukor,
2 egész tojás,
20 dkg finomliszt,
1/2 csomag sütőpor,
1,5 dl tej,
5 dkg étcsokoládé,
1 púpos evőkanál keserű kakaó,
só,

12 teáskanál mogyorókrém,


A margarint robotgéppel a legmagasabb fokozaton habosra keverem, majd hozzáadom a cukrot és a vaníliás cukrot és addig keverem, míg egyenletesen sűrű masszát nem kapok. Ekkor egyenként hozzákeverem a tojásokat (kb. 30 másodpercig), s végül belereszelem a csokoládét. Következő lépésként elvegyítem a lisztet, a sóval, a kakaóval és a sütőporral, majd a tejjel felváltva közepes fokozaton a masszához keverem.
A sütőformát kipapírozom, majd szétosztom a masszát, tetejére egy-egy kanál mogyorókrémet teszek és előmelegített, sütőbe kis lángon készre sütöm.